ארמניאק סמאלנס

Samalens Bas Armagnac
 
ארמניאק סמאלנס נולד בעיירה הציורית לוז'וזן (Laujuzan) שבאיזור בא-ארמניאק, בבית Samalens, שנוסד עוד בשנת 1882 על ידי ז'אן סמלנס. כל הגברים במשפחה, שהתמקמה בארמניאק עוד במאה ה-16, נשאו את השם "ז'אן" במשך מאות שנים וממשיכים עד היום. בנוסף, כמעט כל בני שושלת סמלנס עסקו או ביינות או בהכנת חביות, ולכן בדרך זו או אחרת חייהם היו קשורים בארמניאק.

נכון להיום, בית ארמניאק זה נחשב ליצרן הארמניאק הוותיק ביותר שעדיין פעיל. בראש בית המסחר עומד נינו של המייסד – פייר סמלנס, שנחשב לאחד מבעלי הידע הנרחב ביותר בענייני ארמניאק ולאחד המומחים הגדולים ביותר לייצורו. מזה 120 שנה בית מסחר זה עובד רק עם יינות מתת-האזור הטוב ביותר של ארמניאק – בא ארמניאק, מהכפרים קאזובון, נוגרו ווילנב-דה-מרסן, אשר נמצאים בחלקו היוקרתי ביותר, שנקרא גראנד בא-ארמניאק.
 
אין לבית המסחר כרמים משלו, לכן הוא רוכש את כל הענבים שהוא צורך. בזמן הרכישה נבדקת רמת הבשלות, מצב תברואתי והליך הבציר, כאשר הפרמטר הקובע הינו איכות הענבים.
כמעט כל המבנים של בית היצור נבנו עוד לפני שנת 1900, אך הם מצויידים במכשור מודרני. בבית הארמניאק מוקמים 8 דודי זיקוק: 4 רציפים של ארמניאק, ו- 4 אלמביק דה שראנט - מערכת זיקוק דו שלבית.
בכל שנה, כל אחת משיטות אלה מספקת כחצי מכלל התזקיק המיוצר בבית, אך בכל ארמניאק ספציפי היחס בין תזקיקים אלו יכול להיות שונה.
 
בדרך כלל הזיקוק מסתיים לקראת סוף ינואר, הרבה לפני המועד האחרון הקבוע בחוק. התזקיק מתיישן בחביות בגודל 400 ליטר, אשר יוצרו על ידי המומחים של בית הארמניאק בהליך יצור ידני מקורות עץ אלון גסקוני שחור איכותי ביותר, שיובשו לפני כן במשך כ- 3-5 שנים. ההתיישנות מבוצעת בהליך נדיר, הקרוי "שיטת הקומות". תחילה, החביות ממוקמות בעליית הגג, שם הפרש הטמפרטורות בחורף ובקיץ מורגש ביותר. לאחר מכן, עם הליך ההתיישנות, החביות מורדות למטה, למבנים בהם אין תנודות כה חדות בטמפרטורות. עירבוב הארמניאק מבוצע לפחות שנתיים לפני העברה לבקבוקים. 

 

הארמניאק מבית זה מאופיין בארומה ייחודית, נקיה ועשירה, ובמלאות עגלגלה.
המבחר של הארמניאקים המיוצרים הינו רחב ביותר, ביניהם יש גם לא מעט מותגים שיושנו במשך זמן רב מאוד.
טעמו של ארמניאק Samalens  מורכב משילוב של פירות עם גוון קל של וניל, והוא יכול להיות סיום נפלא לארוחה. 
העיצוב המיוחד של הבקבוק וטעמו הבלתי נשכח של הארמניאק Samalens יאפשרו לכם לשמח את יקירכם כשינתן בתור מתנה.