תולדות בית דודוניון

הבעלים של בית הקוניאק דודוניון (Dudognon) הם קלודין דיודוניאן, ובעלה ג'רלד ביורו.
משק זה קיים משנת 1776 וממוקם באזור פרמייר קרו בגראנד שמפיין. היקב והמזקקה ממוקמים ליד בית קטן, מוקף 150 דונם של כרמים - במשק משתמשים אך ורק בענבים משלהם.
הזן העיקרי של הענבים הוא אוני בלאן, המבשילים לאט, אבל התנובה והחומציות שלהם גבוהות במיוחד. בשנים האחרונות התחילו לגדל גם כרמי פול בלאנש, מונטיל וקולומבר, מהם מופקים כוהלים ארומטיים יותר ועשירים בטעם, אבל מפונקים יותר בגידולם.
הבציר נעשה באוקטובר בכמה שלבים ובדרך המסורתית. קודם בוצרים את ענבי הפול בלאנש, העוברים תהליך הפקת יין בנפרד. לאחר מכן מגיע תורם של זני המונטיל והאוני בלאן. 
לאחר תסיסת היין מהזנים השונים, מתחיל שלב הזיקוק. בית הזיקוק לא גדול - אלמביק קטן בנפח 1111 ליטר בלבד, אך קל להפעלה.
דוד הזיקוק מחומם ע"י תנור עצים, המצריך השגחה מתמדת – ולכן עומדים לצידו גם כורסא, שמיכת צמר ונעלי בית. באותו מקום נמצאת גם הטלויזיה – הכל באווירה ביתית.
תהליך הזיקוק נעשה לא ע"י כלים מדויקים אלא ע"י כוס פשוטה. בנוסף לכך, "ראשי" הזיקוק מוחזרים שוב לברוי (brouillis)  להמשך הזיקוק באצווה הבאה. כתוצאה מכך מתקבל תזקיק ארומטי במיוחד. מדי שנה מיוצרות כ– 200 חביות קוניאק.
 
באופן מסורתי משפחת דיודוניאן מוכרים תזקיקים צעירים שלהם לבתי הקוניאק הגדולים: Delamain, Hine ,Remy Martin.
אך את התזקיקים הטובים ביותר המשפחה שומרת ליצירת מגוון ביקבוקי הקוניאק שלהם עצמם. אלו עוברים תהליך היישון בחביות עץ אלון.
יבוש העצים להכנת החביות תמיד נעשה תחת השגחתם של בני המשפחה, בתנאים טבעיים באוויר מתחת לסככה במשך חמש שנים.
התזקיקים מתיישנים בהתחלה בחביות חדשות, ולאחר מכן מועברים לחביות ישנות יותר. תהליך זה יכול לחזור על עצמו גם באופן הפוך, כלומר לחזור ליישון בחביות חדשות, תלוי בהחלטתה של maître de chai, קלודין דיודוניאן.
תהליך זה של החלפת החביות באופן מושכל במהלך שנות היישון לקבלת התוצאה הטובה ביותר הוא עוד אחד מתכונותיו הייחודיות של תהליך יצור הקוניאק בבית דודוניון.
 

בשלב הערבוב של הקוניאק לא נוהגים להוסיף לו קרמל ובואזאג', לכן יישונו בחביות עץ אלון חדשות חשוב כל כך להתפתחות הצבע העמוק הרצוי. מכאן מובן מדוע כה מקפידים על שלב הכנת העצים עבור ייצור החביות. הסירוב להשתמש בתוספות כלשהן למעט מים יכול ליצור רושם שהקוניאק מבית דיודוניון די בהיר. אבל במובן זה נכון יותר לומר שהוא אינו כהה מדי כמו קוניאק שלו הוספו צבעים שונים.

קל להיווכח, כי לא לשווא נחשב קוניאק דיודוניון לאחד המותגים המובילים בין נאמני המסורת וגם בין טובי היצרנים של הקוניאק. בתהליך היצור שלהם מתקרבים אליהם אולי רק קוניאק מתוצרת Paul Giraud, אשר גם הם לא משתמשים בתוספות קרמל ובואזאג'.

משפחת דיודוניאן הינה גם נצר למלך צרפת האהוב הנרי ה-4. לזיכרו בוקבקה גירסה מיוחדת ויוקרתית במיוחד של קוניאק בן מעל 100 שנים, המורכב מתזקיקים שזוקקו במשפחה.
הבקבוק מיוצר ע"י המעצב ג'. דאבאלוס מזהב ופלטינה, ו-6500 יהלומים משובצים על פני שטח הבקבוק. משקלו בערך 8 קילוגרם, ומחירו כ- $2,000,000.